Každá pokládka koberce vyžaduje přípravu podkladu. Podlaha, na níž budete koberec umisťovat, musí být suchá, rovná a dostatečně pevná. Pokud se ptáte, zda lze položit koberec na připravený podklad od stavby, pak jednoznačně ano. Tento podklad však musí být vylitý nejlépe nivelační stěrkou. Vhodnou alternativou je i umístění koberce na podložku, ať už gumovou či polyuretanovou. Díky vhodně zvolenému podkladu můžete výrazně zvýšit nejen komfort a vlastnosti kobercové podlahové krytiny, ale i její životnost.

Jaké jsou metody instalace koberce?

Pokládku koberce můžete provést různými způsoby. Ať už se rozhodnete pro instalaci koberce na stávající podklad nebo na podložku, obojí vyžaduje rovný a hladký podklad. Metody napínáním či dvojitým lepením vyžadují každopádně preciznost. Pokládku koberců s rozdílným podkladem můžete instalovat všemi metodami. Avšak koberce na slabém podkladu je zapotřebí instalovat na podložku s vyšší hustotou. Koberce, u nichž nebyl dodržen postup při instalaci, nemusí výrobce vyreklamovat. Dodržováním instalačních pokynů předejdete možnému zvlnění koberce. Doporučujeme nechat koberec a podložku aklimatizovat v místnosti alespoň po dobu 24 hodin.

Čištění koberců Praha 4

Výhody pokládky koberce na podložku

Primární výhodou pokládky koberce na podložku je prodloužení životnosti koberce. Výrobci uvádí, že koberec umístěn na podložku není při chůzi tolik opotřebováván, jako v případě tvrdého podkladu. Podložka poskytuje uživateli koberce vyšší komfort při došlapu. Navíc zastává funkci tepelného a zvukového izolantu.

 

Úprava podkladu je základem správné instalace

Suchý, pevný, čistý a rovný podklad je bezpochyby samozřejmostí. U pokládky koberce na podložku však není zapotřebí rovnat podklad nivelační stěrkou. Výrazné hrboly je nutno zbrousit. Hrubší praskliny a prohlubně postačí zahladit tmelem. Celou plochu následně očistěte od případných zbytků nečistot a prachu. Díky kvalitní podložce můžete provést instalaci koberce na jinak nevyhovujícím podkladu, např. na betonu, parketách nebo spárované dlažbě. S ohledem na preferencích konečného uživatele volíme vhodnou podložku pod koberec. Rozhodnými veličinami jsou zvukové a tepelné izolanty, nebo komfort při došlapu.

Víte, jaké výhody skýtá pokládka koberce na podložku?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *